close
تبلیغات در اینترنت
آداب و رسوم
loading...

اخبار

آداب و رسوم

آخرین ارسال های انجمن

آداب و رسوم چهارشنبه سوری در شهرهای مختلف ایران

بازدید : 329 دوشنبه 24 اسفند 1394 : 10:36 نظرات ()

آداب و رسوم چهارشنبه سوری در شهرهای مختلف ایران

 

چهارشنبه سوری ، آداب و رسوم

مراسم چهارشنبه سوری یکی از آیین های قدیمی ایران باستان است که در آخرین چهارشنبه سال برگزار میشود. در ادامه با این مراسم در سرتاسر ایران بیشتر آشنا میشوید.

مراسم چهارشنبه سوری در شهرهای ایران

در ایران باستان، روز چهارشنبه آخر سال نحوست داشته است و برای رفع نحوست، آتش را که مظهر فروغ ایزدی بوده است روشن می کردند و از روی آن می پریدند.

با ورود اسلام به ایران تا قبل از انقلاب اسلامی، این مراسم پابرجا ماند؛ چون آتش در اسلام جزو مطهرات است و هرچیز ناپاکی که در آتش بسوزد پاک و طاهر می شود. از طرفی، اعراب هم چهارشنبه را نحس می دانند و نحوست این روز را به وسیله ی افروختن آتش رفع می کنند.

ایرانیان باستان اعتقاد داشتند که نباید چرک و آلودگی سال کهنه را تحویل نوروز دهند و چون رفع همه آلودگی ها با شستشو برای آنها ممکن نبود، علاوه بر آب به عنصر آتش نیز روی می آوردند و چون آتش را نیز مظهر و عامل پاکی می دانستند، با آتش زدن هیزم به از بین بردن لوازم غیر قابل استفاده و ضدعفونی کردن محل زندگی خود می پرداختند. ضمن این که برافروختن شعله ها همراه با دود، حشرات را نیز از بین می برد.

 چهارشنبه سوری ، آداب و رسوم ، آیین چهارشنبه سوری

اما امروزه معمولاً مراسم اوستاخوانی در خانه های زرتشتیان برقرار است و هفت نوع میوه خشک مثل کشمش، انجیر، بادام، خرما، توت و پسته به مهمانان می دهند. هفت میوه خشک زرتشتی ها شباهت زیادی به آجیل چهارشنبه سوری دارد که خوردنش در این شب واجب است. در بسیاری از شهرها آش ترشی هم به نام این شب با چند نوع سبزی درست می شود. 

آئین های کهن جشن چهارشنبه سوری را می توان بدینصورت نام برد:
فال گوش ایستادن: که در این مراسم که در آن دختران جوان نیت می کنند، پشت دیواری می ایستند و به سخن رهگذران گوش فرا می دهند و سپس با تفسیر این سخنان پاسخ نیت خود را می گیرند. 

قاشق زنی: در این رسم دختران و پسران جوان چادری بر سر و روی خود می کشند تا شناخته نشوند و به در خانهٔ دوستان و همسایگان خود می روند. صاحبخانه از صدای قاشق هایی که به کاسه ها می خورد به در خانه آمده و به کاسه های آنها آجیل چهارشنبه سوری، شیرینی، شکلات، نقل و حتی پول می ریزد.

 

آداب چهارشنبه سوری ، آیین چهارشنبه سوری ، چهارشنبه آخر سال

 

هر ناحیه از ایران براساس تفکیک منطقه یی خود برای این جشن آداب و رسوم خاصی دارد که این آداب و رسوم براساس فرهنگ و مناسبات قومی و قبیله آن منطقه تعریف می شود ما دراین گزارش براساس تفکیکی منطقه ای به شرح این آداب و رسوم پرداخته ایم : 

استان آذربایجان شرقی
تبریزی ها در شب چهارشنبه سوری به روی هم آب یا گلاب می پاشند و معتقدند آب پاشیدن، زندگی را با سعادت قرین می کند. از دیگر رسوم ضروری این شب، فرستادن خُنچه از منزل داماد به منزل عروس است. 

استان آذربایجان غربی
خانواده های ارومیّه ای در این شب به خانه ی مسن ترین فرد فامیل می روند و به خوردن آجیل سرگرم می شوند. آجیل حتماً باید از هفت نوع خوراکی تهیه شود. این هفت نوع می تواند از بین خوراکیهای زیر باشد: انجیر، کشمش، مویز، خرما، توت خشک، فندق، بادام، گردو، سنجد، نخودچی، آب نبات، تخمه بدون نمک، باسلق، برنجک(برنج بوداده) برگه هلو، برگه زردآلو و گندم برشته. کسی که مرادی و حاجتی دارد، باید تقسیم آجیل را به عهده بگیرد تا مرادش برآورده شود. 

استان اردبیل
در مغان، مردم پیش از طلوع آفتاب روز چهارشنبه، دسته جمعی به کنار رودخانه می  روند، آتشی بر می افروزند و جوانان در آنجا به سوارکاری می پردازند و هنگام بازگشت، زنان ظرف هایشان را از آب رودخانه پر می  کنند و به خانه می آورند و آب آن را به دور و برخانه می پاشند. 

استان بوشهر
بوشهری ها پس از آتش افروزی در خانه  هایشان و پریدن از روی آن، باقایق از روی آب می گذرند و معتقدند با این کار نحسی این شب از بین می رود.

 

مراسم چهارشنبه سوری ، چهارشنبه آخر سال ، تاریخچه چهارشنبه سوری

ایرانیان باستان اعتقاد داشتند که نباید چرک و آلودگی سال کهنه را تحویل نوروز دهند. 

استان خراسان
در خراسان مراسم کوزه شکستن به این طریق است که درون کوزه های کهنه مقدار نمک که علامت شور بختی است و مقداری ذغال که علامت سیاه بختی است و یک سکه کم ارزش پول می ریزند و تمام افراد خانواده آن را به دور سر می چرخانند و آخرین نفر کوزه را از پشت بام به کوچه پرت می کند.
استان سیستان و بلوچستان
در سیستان مردم گونی، پتو و نمد کهنه را به صورت گلوله در می آورند و آن را در غروب آخرین چهارشنبه سال، آتش می زنند و معتقدند که نحوست این شب با این عمل از بین می رود. 

استان فارس
در شیراز برای گشودن بخت دختران در شب چهارشنبه سوری به سعدیه می روند و از آب استخر سعدیه بر سر وروی دختران می  ریزند. زنان نیز با ریختن این آب به روی خود، معتقدند که مهرشان در دل شوهر بیشتر می شود. در این شب زنان برای برآورده شدن حاجاتشان زیر منبر مسجد جامع شهر دعا می خوانند و پس از دعا خواندن، حلوا و آش می پزند. 

استان کردستان
مردم کردستان مخصوصاً روستائیان، دسته جمعی به صحرا و کنار چشمه سارها می روند و پس از مدتی که به شادی و پایکوبی و کشتی گرفتن گذراندند، هنگام مراجعت به خانه، هرکسی مقداری سنگریزه جمع می کند و بدون آنکه به پشت سرخود نگاه کند، سنگریزه را از روی شانه به عقب پرتاب می کند و بدین ترتیب بلا و آفت را از خود دور می سازد. 

از دیگر مراسم این شب، شال اندازی است که عده ای از جوانان بالای پشت بام خانه  ها و کنار درها و پنجره های همسایگان و ثروتمندان می روند و ضمن خواندن سرود و تصنیف، از دریچه ای، شال را آویزان می کنند. اهل خانه هدیه ای را به شال می بندند که معمولاً سکه، تخم مرغ، شاخه نبات، کله قند، جوراب یا نخودچی و کشمش است.  

استان لرستان
در این شب در خرم آباد هیزم را به هفت دسته تقسیم می کنند و با فاصله های معینی در یک ردیف می چینند و آتش می زنند.

 

رسم چهارشنبه سوری ، تاریخچه چهارشنبه سوری ، آیین ایرانی

 

استان مازندران
در روستاهای مازندران در شب چهار شنبه سوری، علاوه برکشتی گرفتن و اسپند دودکردن، انواع آشها پخته می شود از جمله «آش هفت ترشی» که از هفت نوع سبزی و هفت نوع ترشی و هفت نوع حبوبات در آن استفاده می شود.

استان مرکزی
در این استان، علاوه بر مراسم آتش بازی، برای آمرزش اموات مقداری خرما یا شکر پنیر تهیه و یا حلوا درست می کنند و سرگذر می ایستند و به عابران تعارف می  کنند. هر رهگذر وظیفه دارد یک دانه بردارد و قبل از خوردن، برای آمرزش اموات خیرات دهنده، حمد و سوره ای بخواند و سپس خوراکی را بخورد. 

استان تهران
در تهران قدیم، بوته های خشک را از بیابان های اطراف جمع می کردند و با شتر به شهر می آوردند و در محلات مختلف می چرخاندند. پس از غروب خورشید، بوته های خشک و اسباب و اثاثیه کهنه و شکسته ای را که پس از خانه تکانی بیرون گذاشته شده بود جمع می کردند و با آنها آتشی درست می کردند که همه باید از روی آن می پریدند و می خواندند: «سرخی تو از من، زردی من از تو». 

فشفشه و هفت ترقه هم بود اما از بمب ها و نارنجک های دستی که نوجوانان امروزی می سازند و با انفجار آنها شیشه های ساختمان ها به لرزه می افتد، خبری نبود.

آداب و رسوم چهارشنبه سوری در شهرهای مختلف ایران

 

تاریخچه و آداب چهارشنبه سوری، دردسر ایرانی - Bartarinha.IR ...

www.bartarinha.ir › سبک زندگیمهارت های زندگیTranslate this page
Mar 18, 2013 - آجیل : در شب چهارشنبه سوری آجیل خوردن از رسوم و آداب مخصوص است و مخصوصاً ... آداب و رسوم چارشنبه سوری در شهرهای مختلف ایران در قرون گذشته :

تاریخچه و آیین های چهارشنبه سوری - مشرق

www.mashreghnews.ir/.../تاریخچه-و-آیین-های-چهارشنب...Translate this page
Mar 19, 2013 - آجیل : در شب چهارشنبه سوری آجیل خوردن از رسوم و آداب مخصوص است و مخصوصاً بایستی آجیل شور و شیرین ... شهرهای مختلف ایران و چهارشنبه سوری.

چهارشنبه‌سوری - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

https://fa.wikipedia.org/.../چهارشنبه‌...Translate this page
Persian Wikipedia
Jump to ۲.۲ شهرهای کُردنشین‎ - در شهرهای کردنشین ایران، رسوم و مراسم آخرین چهارشنبه سال و نوروز بدین ترتیب ... و در ادبیات کُردی بسیار از آتش و مراسم نوروز کُردها یادشده است. ... نیز رایج است که از آداب دوران ساسانیان بوده و هنوز در میان ارمنیان و ...

آداب و رسوم چهارشنبه سوری در شهرهای مختلف ایران - جوونی

www.javuni.ir/news/55416Translate this page
4 mins ago - مراسم چهارشنبه سوری یکی از آیین های قدیمی ایران باستان است که در آخرین چهارشنبه سال برگزار میشود. در ادامه با این مراسم در سرتاسر ایران بیشتر ...

آداب و رسوم زیبای چهارشنبه‌سوري - عصر ایران

www.asriran.com › صفحه نخستسیاسیTranslate this page
اگر از آنهايي كه سن و سالي را گذرانده‌اند، درباره نوروز و آداب و رسوم و جشن‌هاي مربوط به آن ... در بسياري از شهرها و روستاهاي ايران، اسفند و كندر را براي دفع چشم زخم و ...

رسم و رسومات یلدا در شهرهای مختلف ایران - بیتوته

www.beytoote.com/art/city.../yalda-cities2-iran.htmlTranslate this page
شب چله جشن سده آداب و رسوم شب چله هدیه شب یلدا عروس , طولانی‌ترین شب سال , آداب و رسوم شب ... فرهنگ و هنرفرهنگ زندگیرسم و رسومات یلدا در شهرهای مختلف ایران ... مراسم نوروز، جشن مهرگان، جشن سده، چهارشنبه سوری و شب یلدا و سنت های دیگر در واقع ...

جالب ترین آداب و رسوم نوروزی در شهرهای مختلف ایران + تصاویر

golestanema.com/.../12083-جالب-ترین-آداب-و-رسوم-ن...Translate this page
Mar 18, 2015 - جالب ترین آداب و رسوم نوروزی در شهرهای مختلف ایران + تصاویر. جشن نوروز، بلند مرتبه ترین جشن ایران زمین است. شاید کم و بیش برای همه مان آشنا ...

تاریخچه آئین چهارشنبه سوری در فرهنگ ایرانیان باستان تاكنون

www.radsms.com/تاریخچه-آئین-چهارشنبه-سوری-در-...Translate this page
Mar 10, 2010 - تاریخچه کامل و دقیق و آداب و رسوم در دیگر شهر های کشور را در لینک زیر .... که شب چهارشنبه ی آخر سال مراسم متنوعی داشت که در استانهای مختلف ایران ...

آداب و رسوم برخی از شهرها در نوروز - حوزه ریحانة النبی(س ) سنندج

sanandaj.kowsarblog.ir/?p=50283Translate this page
در استان زنجان آداب نوروز به شیوه ی دیگر استان ها با مراسم های چهارشنبه سوری، خانه ... قزوین. آداب و رسوم نوروزی. نوروز. مردم استان قزوين مانند مردم ديگر مناطق ايران، از ...

آداب و رسوم چهارشنبه سوری - آسمونی

www.asemooni.com › فرهنگآداب و رسومTranslate this page
Jul 22, 2012 - این آجیل در مراسم مختلف زرتشتیان از جمله: آفرین گان‌ها، گهنبارها، جشن‌خوانی، ... شکوه شب چهارشنبه‌سوری در اصفهان از تمام شهرهای ایران بیشتر است.

اداب و سنتها - آداب و رسوم چهارشنبه سوری

www.adabvasonan.blogfa.com/post-19.aspxTranslate this page
مردم در اين روز برای دفع شر و بلا و برآورده شدن آرزوهايشان مراسمی را برگزار می کنند ... “بنابراين، اين آتش چهارشنبه سوری بازمانده آن آتش افروزی ۵ روز آخر سال در ايران ...

آداب شب چهارشنبه سوری در شهرهای مختلف. - کلوب

www.cloob.com/.../آداب_شب_چهارشنبه_سوری_در_شهر...Translate this page
Mar 10, 2010 - آداب شب چهارشنبه سوری در شهرهای مختلف. ... برخی از آن رسوم در بعضی از استانهای ایران برگزار می شود كه در این نوشته به برخی از آنها اشاره شده است:

گچ وتخته س ی اه - نوروز-چهارشنبه سوری باآداب ورسوم 2

gach.blogfa.com/page/32.aspxTranslate this page
در بسياري از نقاط ايران، اعتقاد بر اين است كه بايد چهارشنبه‌سوري از خانه بيرون ..... مثلا در آداب تحويل سال ميان برخي از مردم چنين رسم است : «در موقع تحويل سال تمام ...

کامل ترین مجموعه آداب و رسوم نوروزی در سبزوار شهر دیرینه های ...

www.asrarnameh.com/lifestyle.php?id=407Translate this page
اینک پیش از تشریح آداب و رسوم سبزواری ها درایام نوروز بهتر است معرفی ... شهر سبزوار یکی از کهن شهرهای با اهمیت ایران است که قدمت آن به هزاران سال قبل از اسلام ... به گفته وی شب چهار شنبه سوری مراسم مختلفی در نقاط مختلف شهرستان سبزوار اجرا ...

چهارشنبه سوری در آینه سنت - سایت خبری تحلیلی تابناك ...

www.tabnak.ir › صفحه نخستفرهنگيTranslate this page
Mar 17, 2009 - آنچه مسلم است،چهارشنبه سوری منحصر به آتش‌افروزی نیست،بلکه در روزگاران گذشته ... نگاهی به آداب و رسوم چهارشنبه آخرسال در شهرهای مختلف ایران :

آداب و رسوم ملی ایران - بسم الله الرحمن الرحیم

lovetv.blogsky.com/1387/08/24/post-8/Translate this page
یکی دیگر از این مراسم شاد و هیجان انگیز مراسم چهار شنبه سوری است. .... مراسم ها و آیین های ازدواج در بین شهرهای مختلف استان خوزستان به همان شیوه ی رایج در کل کشور ...

آداب و رسوم عید نوروز - فارس نویس

www.farsnevis.ir/fun/fun.../آداب-و-رسوم-عید-نوروز.ht...Translate this page
خاستگاه عید نوروز در ایران باستان می باشد و هنوز مردم مناطق مختلف فلات ایران عید نوروز را جشن می‌گیرند. امروزه زمان برگزاری عید نوروز، در آغاز فصل بهار است.

آداب چارشنبه سوري ايران باستان

godsiyeh.avablog.ir/.../آداب+چارشنبه+سوري+ايران+با...Translate this page
7 days ago - مردم ایران زمین مانند سایر ملل کهن دارای آداب و رسوم و سنتهای خاص خود می ... چهارشنبه سوری ” است که در برخی از شهرها آن را چهارشنبه آخر سال گویند.

آداب و رسوم چهارشنبه سوری در نواحی مختلف ایران - انجمن اسلامی ...

anjomanbru.blogfa.com/post-397.aspxTranslate this page
انجمن اسلامی بروکسل - آداب و رسوم چهارشنبه سوری در نواحی مختلف ایران - ... بنا بر این گزارش، مردم شهر تنکابن برای اجرای مراسم چهارشنبه سوری مقداری بوته خشک شده ...

حالگیری - چهارشنبه سوری از دیدگاههای مختلف

halbegiri.blogfa.com/post-139.aspxTranslate this page
چهارشنبه سوری، سنتی صدها ساله است که هنوز اسطوره پژوهان، ایرانشناسان و استادان .... البته آداب و رسوم اين جشن در شهرهای مختلف ايران با کمی‌ اختلاف انجام می‌شود.

آشنایی با آداب و رسوم نوروز در قم - همشهری

www.hamshahrionline.ir/details/.../culturalstudiesTranslate this page
Mar 19, 2014 - آشنایی با آداب و رسوم نوروز در قم ... مردم قم نیز مانند دیگر اقوام ایرانی و شهرها و مناطق کشورمان، آیین‌ها، جشن و آداب و رسوم مختلفی در مراسم های غم و شادی خود داشته اند که این شهر را نسبت به دیگر نقاط مختلف کشور متمایز و متفاوت می کند.

چهارشنبه‌سوری - سازمان مجاهدين خلق ايران

https://www....Translate this page
People's Mojahedin Organization of Iran
آخرین چهارشنبه هرسال ایرانی که به‌عنوان ”چهارشنبه‌سوری” نام‌گذاری شده, در ایران از هزاران‌سال ... و در آداب چهارشنبه‌سوری نیز مردم تهران، تمام رسوم متداول را حفظ کرده‌اند.

سنت های چهارشنبه سوری - ستاره

setare.com/fa/news/3741/سنت-های-چهارشنبه-سوریTranslate this page
Mar 5, 2016 - آتش افروختن: زیباترین و شاید قدیمترین آداب چهارشنبه سوری آتش افروختن و .... آداب و رسوم چارشنبه سوری در شهرهای مختلف ایران در قرون گذشته:.

آداب و رسوم چهارشنبه سوری در استان گیلان - گیل آشپز

gilashpaz.persianblog.ir/page/6Translate this page
چهارشنبه سوری نه تنها در گیلان بلکه در تمامی نقاط ایران برجسته ترین و ... رسم چارشنبه سوری در مناطق مختلف استان گیلان متفاوت است ، در منطقه ماسال و آبا دیهای ... در شهرستان رودبار نیز سه تا هفت کپه کاه می گذارند و آتش می زنند و از اتش سرخ روئی ...

چهارشنبه سوري در كردستان - بهنام

www.ichodoc.ir/p-a/CHANGED/184/.../184-116.htmTranslate this page
"مراسم چهارشنبه سوري و اعتقادات مردم كردستان". ... مسلم ميزان دست نخوردگي آداب و رسوم قومي در مناطق مختلف يك حوزة جغرافيايي با سهولت تحقيق و اخذ ... درسنندج بر خلاف اكثر شهرستان هاي ايران در شب چهارشنبه سوري ( چوارشمه كله) آتش افروزي نمي كنند.

i ketab : Persian book :: آي کتاب :: جشن سوري (چهارشنبه سوري ...

iketab.com/index.php?Module...SMMOp...Translate this page
جشن سوري (چهارشنبه سوري) در ايران باستان .... همچنين در جاهايي همچون شيراز ، كردستان و آذربايگان ، آداب و آيين ويژه و كهن تري وجود دارد . ... ديگر از رسوم مردم اين شهر در چهارشنبه سوري اين كه دختراني را كه مي خواهند زودتر شوهر بدهند به آب انبار مي برند و ...

دردسر چهار شنبه سوری - پایگاه اطلاع رسانی حوزه نت

www.hawzah.net/fa/Article/.../دردسر-چهار-شنبه-سوریTranslate this page
منبع : سایت برترینها ,. کلمات کلیدی ماشینی : چهارشنبه سوری ، آداب و رسوم چهارشنبه سوری ، چهارشنبه سوری در ایران باستان ، چهارشنبه سوری در شهر های مختلف ، ...

مراسم چهارشنبه سوری

www.divi.ir/مراسم-چهارشنبه-سوری/Translate this page
1 day ago - آداب و رسوم چهارشنبه سوری در تبریز ... برگزاری مراسم چهارشنبه سوری در شهرهای مختلف کشور علیرغم جو پلیسی ... ۱.۱ ریشه‌شناسی; ۱.۲ ایران باستان; ۱.۳ یادکرد در شاهنامه; ۱.۴ جشن نبرد با تاریکی. ۲ چهارشنبه سوری در شهرهای گوناگون.

مراسم چهارشنبه سوری

hitit.mahak.xyz/+مراسم+چهارشنبه+سوری/Translate this page
برگزاری مراسم چهارشنبه سوری در شهرهای مختلف … مراسم چهار شنبه سوری در نقاط مختلف ایران تاریخچه چهارشنبه سوری - مقالات مفید آکا آداب و رسوم چهارشنبه سوری ...

تبلیغات
اطلاعات کاربری
موضوعات

 • بخش کلاس نهم
 • بخش کلاس هشتم
 • آهنگ جدید
 • نرم افزار

 • نمونه سولات پیام نور

 • نمونه سوال پیام نور

 • پایه هفتم

 • سریال کره ای

 • عکس های بازیگران

 • اخبار
 • آموزش ترفند ها
 • دانلود
 • pdf کتاب های درسی
 • مقاله

 • بخش دبیرستان
 • سرگرمی
 • ورزش
 • پاورپوینت

 • عکس
 • دنیای مد
 • سبک زندگی
 • گزارش کار آموزی

 • تحقیق

 • فرهنگ و هنر
 • پایان نامه

 • برنامه شب کوک

 • پروژه
 • افشاگری جدید در شبکه من و تو

 • فصل سوم برنامه خندوانه

 • سریال دورهمی

 • پرسشنامه

 • طرح توجیهی
  نظرسنجی
  طرفدار کدام تیم هستید؟  صفحات جداگانه